Needle roller and cage assemblies K30-35-13-SKF
Part number : K30-35-13-SKF
SKF
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K30-35-13-SKF SKF, has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 13 mm.
  9 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X65X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X65X8-NBR
Deep groove ball bearing - 6303-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6303-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-30 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-30
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • LIMITING SPEED
    15000  RPM
  • WEIGHT
    13  G
  • DYNAMIC LOAD
    15.1  KN
  • STATIC LOAD
    25.5  KN
  • PACKAGING
    1
Description