Deep groove ball bearing FLS-35-RBC
Part number : FLS-35-RBC
RBC
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as FLS-35-RBC from the brand RBC, has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 23.5 mm.
  1 parts in stock (3 days ago )
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    23.5  MM
  • WEIGHT
    217  G
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.