Deep groove ball bearing 6308-T2X2-LLBA-CS40-PX13-L683Q32-NTN
Part number : 6308-T2X2-LLBA-CS40-PX13-L683Q32-NTN
NTN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6308-T2X2-LLBA-CS40-PX13-L683Q32-NTN from the brand NTN, has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 23 mm.
  1 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - TS2-6208-LLBA-GLBA-CS40-PX11-V45-NTN NTN
spec_icon
DEEP GROOVE BALL BEARING TS2-6208-LLBA-GLBA-CS40-PX11-V45-NTN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    23  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    630  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.