Deep groove ball bearing 6304-17B17-2RS-ASFERSA
Part number : 6304-17B17-2RS-ASFERSA
ASFERSA
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6304-17B17-2RS-ASFERSA from the brand ASFERSA, has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 17 mm.
  10 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-8X22X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-8X22X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6203-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2RSH-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    176  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.