Deep groove ball bearing 6203-18-STEYR
Part number : 6203-18-STEYR
STEYR
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6203-18-STEYR from the brand STEYR, has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 12 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • WEIGHT
    67  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.