Deep groove ball bearing 608-2RS-W11-EZO
Part number : 608-2RS-W11-EZO
EZO
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 608-2RS-W11-EZO from the brand EZO, has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 22 mm and a thickness of 11 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 3201-ZZB-TVH-FAG FAG
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 3201-ZZB-TVH-FAG
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    22  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.