Deep groove ball bearing 28TM14-CG24-SA-NSK
Part number : 28TM14U40AL-A-NSK
NSK
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 28TM14-CG24-SA-NSK from the brand NSK, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 69 mm and a thickness of 15 mm.
  42 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS5070 GEN
THRUST WASHER AS5070
Rotary shaft seal - OAS-43X59X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-43X59X10-NBR
Deep groove ball bearing - B25-267-G-5C-01-NSK NSK
DEEP GROOVE BALL BEARING B25-267-G-5C-01-NSK
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    69  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • WEIGHT
    270  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.