Deep groove ball bearing 16017-90-C3-ASFERSA
Part number : 16017-90-C3-ASFERSA
ASFERSA
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 16017-90-C3-ASFERSA from the brand ASFERSA, has an inner diameter of 90 mm, an outer diameter of 130 mm and a thickness of 14 mm.
  1 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - SC05A51CS24PX-NTN NTN
DEEP GROOVE BALL BEARING SC05A51CS24PX-NTN
Rotary shaft seal - OAS-47X65X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-47X65X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    90  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    130  MM
  • THICKNESS
    14  MM
  • WEIGHT
    593  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.