Cam follower LFR5201-12KDD
Part number : LFR5201-12KDD
GEN
Description
The Cam Follower, known as LFR5201-12KDD Generic, has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 15.9 mm.
  21 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 695-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 695-ZZ
External circlip - CIRCLIP-EXT-10 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-10
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    15.9  MM
  • WEIGHT
    80  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description