Cam follower KR30-PP-SKF
Part number : KR30-PP-SKF
SKF
Description
The Cam Follower, known as KR30-PP-SKF SKF, has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 30 mm and a thickness of 14 mm.
  9 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6005-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6005-2RSH-SKF
Lock nut - KM9-SKF SKF
LOCK NUT KM9-SKF
O-Ring seal - OR-36X3.50-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-36X3.50-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    30  MM
  • THICKNESS
    14  MM
  • LIMITING SPEED
    4500  RPM
  • WEIGHT
    112  G
  • DYNAMIC LOAD
    6.16  KN
  • STATIC LOAD
    8  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description