Oil filled plain bronze bush AM5060100
Part number : AM5060100
GEN
Description
The Oil Filled Plain Bronze Bush known by the reference AM5060100 Generic has an inside diameter of 50 mm, an outside diameter of 60 mm and a length of 100 mm. It is manufactured in .
  9 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - JW4549-JW4510-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING JW4549-JW4510-TIMKEN
Oil filled plain bronze bush - BNZ60-70-50 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ60-70-50
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    100  MM
  • TYPE
    BMG
  • WEIGHT
    548  G
  • PACKAGING
    1
Description