O-Ring seal OR-92X7-NBR70
Part number : OR-92X7-NBR70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-92X7-NBR70 has an inner diameter of 92 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  33 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 25877-25821 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 25877-25821
  • INSIDE DIAMETER
    92  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    106  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • WEIGHT
    14.36  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]