O-Ring seal OR-88X7-NBR70
Part number : OR-88X7-NBR70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-88X7-NBR70 has an inner diameter of 88 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  7 parts in stock (1 day ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RSH-SKF
  • INSIDE DIAMETER
    88  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    102  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    70  S
  • WEIGHT
    13.78  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]