O-Ring seal OR-67X3-NBR90
Part number : OR-67X3-NBR90
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-67X3-NBR90 has an inner diameter of 67 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-52X68X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-52X68X8-NBR
Thrust washer - AS1226 GEN
THRUST WASHER AS1226
Gasket Sealer - PATE-JOINT-MOTEUR-SILICONE-NOIR-5940-100ML-LOCTITE LOCTITE
GASKET SEALER PATE-JOINT-MOTEUR-SILICONE-NOIR-5940-100ML-LOCTITE
  • INSIDE DIAMETER
    67  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    73  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1.87  G
Description
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]