O-Ring seal OR-625X3-NBR70
Part number : OR-625X3-NBR70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-625X3-NBR70 has an inner diameter of 625 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  49 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-629X4-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-629X4-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    625  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    631  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OR
  • HARDNESS
    70  S
  • WEIGHT
    16.73  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an O-ring?
Example:
OR-40X3-NBR90
Where
OR = product type (O-ring or O-ring seal)
40X3 = inside diameter X thickness
NBR = matter
90 = shore hardness
What does the number mean at the end of the reference?
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
How to choose the size of my O-ring?
Tolerance ⌀ d1 = ± [(d10,95 x 0.009) + 0.11]
For example, if your inner diameter is 15 mm then the tolerance = ±0.227 mm [(150,95 x 0.009) + 0.11]