Rotary shaft seal OAS-38X58X11-FPM
Part number : OAS-38X58X11-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-38X58X11-FPM  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 11 mm. It is made of FPM.
  1 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 63-28-C3-JTEKT JTEKT
DEEP GROOVE BALL BEARING 63-28-C3-JTEKT
Rotary shaft seal - OAS-20X32X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X32X7-FPM
Ball - BA-12 GEN
BALL BA-12
12 12
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    32  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
  • OAS/CC = double lip with steel spring
  • OA/CB = single lip with steel spring
  • ASP = double reinforced lip (up to 10bar pressure)