Tapered roller bearing T7FC055-QCL7C-SKF
Part number : T7FC055-CL7C-SKF
SKF
Description
The Tapered Roller Bearing, known as T7FC055-QCL7C-SKF SKF, has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 115 mm and a thickness of 34 mm.
  8 to 10 days (5 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - JP12049A-JP12010-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING JP12049A-JP12010-TIMKEN
O-Ring seal - OR-6X3-FPM80 GEN
O-RING SEAL OR-6X3-FPM80
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    115  MM
  • THICKNESS
    34  MM
  • WEIGHT
    1595  G
  • PACKAGING
    1
Description