The Self Aligning Roller Bearing, known as 801806-FAG FAG, has an inner diameter of 110 mm, an outer diameter of 180 mm and a thickness of 74 mm.
What is a self aligning bearing?
The letter K means that the bearing has a tapered bore. It should therefore almost always be mounted with a conical sleeve. Attention, this bearing is generally mounted on an axis of 5mm less than the dimension indicated for the bearing.