Self aligning roller bearing 801806-FAG
Part number : F-801806-PRL-FAG
FAG
Description
The Self Aligning Roller Bearing, known as 801806-FAG FAG, has an inner diameter of 110 mm, an outer diameter of 180 mm and a thickness of 74 mm.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    110  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    180  MM
  • THICKNESS
    74  MM
  • WEIGHT
    7600  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
What is a self aligning bearing?
The tapered bore is indicated by the letter "K" in the reference.
What does the letter "K" mean in the reference?
The letter K means that the bearing has a tapered bore. It should therefore almost always be mounted with a conical sleeve. Attention, this bearing is generally mounted on an axis of 5mm less than the dimension indicated for the bearing.