Needle roller bearing NKI28-20-ZEN
Part number : NKI28-20-ZEN
ZEN
Description
The Needle Roller Bearing, known as NKI28-20-ZEN ZEN, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 20 mm.
  3 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-28X42X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X42X8-NBR
Thrust washer - AS3552 GEN
THRUST WASHER AS3552
Needle roller bearing - NKI2830 GEN
NEEDLE ROLLER BEARING NKI2830
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • LIMITING SPEED
    14000  RPM
  • WEIGHT
    94  G
  • DYNAMIC LOAD
    28  KN
  • STATIC LOAD
    42.275  KN
  • PACKAGING
    1
Description